Leczenie tocznia – tabletki i braki w aptekach

Wróciłam z apteki. Zapas leków na dwa miesiące – mała reklamóweczka 🙂 I choć widok ten jest mi znany od kilkunastu lat, to nadal mnie przeraża. Leczenie tocznia to rzecz zawiła. Wiele preparatów poprawia stan zdrowia jednoczenie niszcząc człowieka od środka. Jak to wygląda w praktyce? Które leki wyrządzają najwięcej szkody, a które skutecznie pomagają? Czy moja mała, podręczna apteczka może jeszcze przybrać na rozmiarach?

Leczenie tocznia – leki na receptę

Recepta, którą dostaję od lekarzy średnio co dwa miesiące, pani farmaceutce w osiedlowej aptece z pewnością jest już doskonale znana. Wór preparatów nabitych na jeden paragon zajmuje połowę lady. A zza stosu opakowań ledwo widać i słychać niewielkich rozmiarów kobietę w białym fartuchu. Tym razem, w rezultacie, nie poszło tak gładko.
To, iż moje leki zazwyczaj do apteki należy zamówić , to wiem – więc nie panikuję. Tak więc zawsze zostawiam receptę, a następnego dnia idę po odbiór skromnej paczuszki. Bez nerwów i stresu. Przecież Pani wszystko sprawdziła. I tak miało być tym razem. Poszłam.

Leczenie tocznia - cytat o zdrowiu
Budda Siakjamuni


Grzało tego dnia niesamowicie – ucieszyłam się wiec, gdy w aptece nie było nikogo, a ja mogłam zająć miejsce w klimatyzowanym „sklepiku”. Przygotowanie całego arsenału czasami chwilę trwa. A ludzie czekający za mną w kolejce z pewnością mają ochotę udusić mnie i skupioną panią za ladą. No cóż, nic na to nie poradzę. Zła chwila i zły czas wybrali na odwiedziny apteki 😉 W związku z tym czekam niewzruszona dalej.

Tego nie mają w hurtowni – tak wygląda leczenie tocznia

Tego dnia usłyszałam bardzo niepokojącą wiadomość.

„Tego leku nie dostaliśmy.” Co to oznacza? Braki w hurtowni. Okej i co dalej? Mycofit, bo o nim mowa jest lekiem immunosupresyjnym. Dzięki niemu obniża się odporność – a to w mojej chorobie bardzo ważna kwestia. Przyjmuję go po to, aby wewnątrz organizmu nie wytworzyła się żadna wojna przeciwciał, które trochę jak zagubione dzieci we mgle atakują swoich. Berek tylko na poważnie. Trochę, jak paintball z ostrymi nabojami.
Tak więc, Mycofitu nie ma i nie będzie. Sytuacja może zmienić się wkrótce, jednak stan ten może potrwać również kilka miesięcy. Dlaczego tak się dzieje?


„Czy ma Pani zapas leków w domu?”
„Tak mam – niecałe jedno opakowanie”, co oznacza, że na swoim zapasie przeżyje kilka dni. Dziwi Cię to? Panią zdziwiło. Nie przeczytała dawkowania. Obecnie biorę 5 tabletek  dziennie. W opakowaniu jest 50. Niecałe opakowanie to około 40 tabletek. Czyli z moich wyliczeń wynika, że jestem zabezpieczona na równe 8 dni. Co potem??? I tu pojawia się problem. Tego nikt nie wie.
Istnieje szansa zakupić leki w mniejszej dawce, ale tu znowu niespodzianka. Te także na razie są niedostępne. Zamienniki – ? Brak.
Czeka mnie więc wyprawa po innych aptekach i zbierania pozostałości.

Szczęście w nieszczęściu

Dzięki uprzejmości Pani farmaceutki udało nam się dowiedzieć, która apteka posiada tabletki w zielonym opakowaniu. Bez wątpienia, ułatwiło to dalsze poczynania.

I choć miejsce to okazało się być z drugiej strony miasta, natychmiast wykonałam telefon z prośbą o potwierdzenie i odłożenie tak bardzo potrzebnych do życia środków. Szczęście w nieszczęściu. W niewielkiej aptece jakby czekało specjalnie na mnie 9 opakowań Mycofitu. Odłożone, zarezerwowane, kamień z serca.
Przy okazji udało się zakupić również lek na me bezsenne, denerwujące i męczące noce oraz kilka wspomagających życie „cukierków”.

Nie dostanę leku na spanie? 🙁

W poprzedniej aptece utworzył się jakiś dziwny problem. Podobno recepta źle wypisana, brak dawkowania czy jeszcze jakieś inne banialuki. Zostałam odprawiona z informacją, że recepta do zmiany !!!! Przyjrzałam się jej osobiście i choć nie mam żadnego wykształcenia farmaceutycznego to z kawałka papierka wynikało, że jest on taki sam, jak dwa pozostałe skrawki wypisane przez Panią Doktor. Czyżby jawne oszustwo? Niechęć pani z apteki czy zwykłe przeoczenie? Tego się już nie dowiemy.

Wyczekiwany lek nasenny


Na szczęście ów sprzyjająca mi apteka, a właściwie sprzedająca w niej farmaceutka problemu nie zauważyła. Wydała mi tak upragniony i wyczekiwany lek na sen. Leczenie tocznia to nie tylko przyjmowanie tabletek. Ale również wszelkie konsekwencje występujące po zażywaniu tony preparatów ratujących i podtrzymujących życie. Moją zmorą, jedną z kilku jest bezsenność. Czy teraz się uda?

leczenie tocznia - bezsenność- obrazek

Zolpic – nocne wybawienie

Zolpic preparat o działaniu nasennym i uspokajającym. Ponieważ moje noce zazwyczaj wyglądają, jak jedno wielkie nieporozumienie, tym razem miałam wielkie oczekiwania co do tego, że wreszcie się wyspie. Czy tak się stało???
Po wieczornym seansie filmowym, kąpieli i przygotowaniach, wygodnie ułożyłam się w łóżku.
Raz, dwa, trzy – łyk wody popychający do żołądka malutką, białą tabletkę. I co teraz?? Raczej nie znam uczucia, które w parę minut odcina mi świat rzeczywisty i przenosi w krainę sennych marzeń.
Tak więc czekam, a moje zachowanie i ruchy powoli zaczynają przybierać postać pijanego zająca.
Helikopter w mojej głowie 😉 wesoły, ale stonowany nastrój, spowolniona mowa – a później to już blask porannego słoneczka. WYSPANA! 😉 Jakie to miłe uczucie. Mało znany mi stan odprężenia. Cudowny poranek, który zapowiada jakże spokojny i radosny dzień. Już Kocham ten lek.

Leczenie tocznia i jego skutków - zolpic lek na sen

Czy zatem warto?


Preparat Zolpic oraz siła perswazji, bo w nią też bardzo wierzę, pozwoliły mi zregenerować się i przeżyć spokojną, niczym niezakłóconą noc. Chce więcej. Pozazdrościłam wszystkim, którzy mają tak na co dzień.

Zanim jednak uzależnię się od leku i tego cudownego stanu jakim jest nieprzerwany sen – wypróbuję jeszcze bardziej naturalne preparaty w postaci melatoniny. Choć już niejednokrotnie w mojej apteczce gościły naturalne ziołowe leki na sen, to może lekkie wspomaganie się Zolpic’iem podniesie ich efektywność.

To naprawdę wspaniałe uczucie. I kiedy boje się kolejnej nocy, wiedząc, że będzie męcząca, już wiem, że w obecnej chwili mam niezawodną deskę ratunku.

Leczenie tocznia- dwumiesięczny zapas

Inne środki, które wspomagają leczenie tocznia – w koljenym wpisie!

Leczenie immunosupresyjne – http://a-zycie-sie-toczy.pl/leki-immunosupresyjne/

1 thought on “Leczenie tocznia – tabletki i braki w aptekach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *