ZUS PUE

ZUS, renta i COVID-19.

Dzisiejsze czasy z „zarazą” są trudnym okresem zarówno dla osób zdrowych, jak i dla nas – pacjentów z chorobami przewlekłymi. Wizyty u lekarzy, wykonywanie badań, kontrole czy pozyskiwanie recept stanowi wielką przeszkodę, a niespokojna obserwacja i reakcja na złe samopoczucie dostarcza wiele nerwów i stresu. Jak zatem załatwić te wszystkie sprawy? Czym jest ZUS PUE ? I czy faktycznie można liczyć na pomoc tego zakładu?

Koniec świadczenia rehabilitacyjnego – i co dalej?

Zaświadczenie ZUS o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego.

12 – miesięczny okres świadczenia rehabilitacyjnego stał się przeszłością.

27 luty i ostatni dzień ówczesnej pomocy to już rzeczywistość. Niestety kłopotliwa i nieznana.

Zgodnie z zaleceniami – wniosek o rentę chorobową został złożony. 5 luty, po prawie trzygodzinnym wyczekiwaniu na wyświetlenie swojego numerka w nowohuckim oddziale ZUS, udało się złożyć – PRAWIE – wszystkie wymagane dokumenty. Prawie? No przecież nie mogło objeść się bez „…a czemu tu nie ma podpisu? I gdzie jest dokument ERP – 7? A to … a tamto….” STANDARD. „Proszę donieść.. proszę czekać… okaże się…” Doniosłam. Udało się. Komplet. „Proszę czekać na wyznaczenie daty komisji lekarskiej”. W związku z tym Czekam… Czekam… CZEKAM! I tak po dziś dzień

Odwołanie komisji lekarskich w sprawie orzecznictwa.

Nowo wprowadzona w życie – życie z koronawirusem – tarcza antykryzysowa decyduje o przełożeniu wszelkich spotkań lekarskich związanych z orzekaniem o niezdolności do pracy.

Dokładne rozwinięcie sprawy – odsyłam:

https://www.money.pl/gospodarka/tarcza-antykryzysowa-a-renty-i-zasilki-zus-swiadczenia-beda-wyplacane-wstecznie-6493424991099009a.html

A co ze mną? Ile jeszcze to potrwa?

Postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej. „ … przedłużymy świadczenia o 3 miesiące”… „Przede wszystkim będziemy rozpatrywać wnioski zaocznie.”, „wypłacimy świadczenia z nawiązką.”, „ przedłużymy renty o kolejny rok”.  Nadal czekam, na list, na informację, na jakieś widomości.

Nic. Cicho. Zawieszenie. Pomoc?

W związku z tym wzięłam sprawy we własne ręce. Uznałam, że skonatktuję się z ZUS-em. No tak, kontakt utrudniony. Jest – ZUS PUE.  Uda się? Jak to działa? Czy ktoś przede wszystkim, jest mi w stanie odpowiedzieć na kilka prostych pytań?

ZUS PUE – rejestracja.

Niewątpliwie, rejestracja w PUE wymaga wykonania kilku działań. Jak zwykle utrudnione. No cóż takie wymagania. Wydaje się proste. Założenie profilu zaufanego, przetworzenie dokumentów przez bank – i informacja „… chcesz założyć profil zaufany? Możesz potwierdzić go udając się do placówki Banku, Poczty, urzędu czy Ministerstwia Cyfryzacji” – kpina, ze względu na epidemię – niewykonalne.  Szperając w pamięci, udało mi się skojarzyć kilka faktów, które przypomniały mi, iż mój profil zaufany jest już potwierdzony – za sprawą tworzenia profilu e-recepty. Prawdopodobnie starsza osoba sobie nie poradzi.

Reasumując. Wpisz swoje dane, potwierdź profil poprzez rachunek bankowy, wygeneruj hasło, potwierdź, że nie jesteś robotem – zagraj w zgadywankę obrazkową, zaakceptuj regulamin … i ZAREJESTRUJ PROFIL.

Mail aktywacyjny. Potwierdź aktywację profilu ZUS PUE. Z pewnością Ci się udało.

Komunikator – ZUS PUE.

 14. 04.2020r. Piszę zatem:

„ Witam. …. 27 lutego skończyło mi się świadczenie rehabilitacyjne. Przed zakończeniem świadczenia złożyłam wniosek i dokumenty o rentę z tytułu niezdolności do pracy (w dniu 05.02.2020r.). W związku z pandemią termin komisji nie został ustalony. Pozostałam bez środków do życia. Dlatego proszę o informację odnośnie przedłużenia świadczenia. Ponieważ kontakt jest utrudniony, piszę za pośrednictwem komunikatora.Co w tym przypadku mówi tarcza antykryzysowa? …”

No więc nadal czekam.

I nie chodzi tu o same pieniądze – to nie jest najważniejsze. Ubezpieczenie, pewne ulgi czy prawa, status, itp. To przede wszystkim najistotniejsze składowe świadczenia.

ZUS PUE – Informacja zwrotna.

22.04.2020 – Skrzynka odbiorcza.

ZUS PUE - odpowiedź na zapytanie.
Brak decyzji ze względu na epidemię.

Tak oto działa tarcza antykryzysowa. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój sprawy. Jeszcze bardziej pragniemy, by COVID odszedł w zapomnienie. Aby wszystkie urzędy, ludzie i instytucje mogły normalnie funkcjonować, a ludzie nie cierpieli i nie tracili w związku z chorobą swoich bliskich.

Czy ZUS coś może zrobić? Kto tym rządzi?

ZUS? Tarcza? Brak skonkretyzowanych przepisów?

Wiele spraw związanych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych niestety wygląda podobnie. Każdy z nas wie, ile nerwów kosztuje wizyta w tymże oddziale. Niewątpliwie sama renta oraz jej załatwienie, niekiedy sprawia, że zostajesz poniżony, traktowany jak oszust i krętacz.

Ja niegdyś usłyszałam od Pani orzecznik:

„Po co Pani tu przyszła? O… miała Pani rentę.. O została zabrana? OOOO mój podpis, to ja Pani zabrałam? To tym bardziej nie rozumiem po co pani po raz kolejny tu jest” – wypowiedź z pełną szyderą w głosie i satysfakcją na twarzy. W przeciwieństwie do Pani miałam zupełnie inne odczucia.

Zatem jak wiele zależy od człowieka? Jeden lekarz zabrania pracować, ze współczuciem i zrozumieniem podejmuje rozmowę. Podczas, gdy kolejny bez większych skrupułów wyraża swoją bezduszną opinię, odsyłając do pracy, nie widzi żadnego problemu.

Tak. Ja też chcę pracować. Przede wszystkim rozwijać się. Wyjść do ludzi. Niestety próba „normalnego życia” niegdyś zakończyła się nawrotem choroby. Praca ogranicza i wyklucza całkowite leczenie. Kilka lat pełnoetatowej pracy niekorzystnie odbiło się na moim zdrowiu. I choć byłam szczęśliwa, że się spełniam, nie zawsze postępowałam zgodnie z zaleceniami lekarzy, a zdrowie z pewnością na tym ucierpiało.

WNIOSEK?

Demotywator - Lekarze ZUS Cudotwórcy
Demotywator - nie takich chorych uzdrawiali.
Orzecznicy – z pewnością bohaterowie.

Poprzednio załączone wpisy:

http://a-zycie-sie-toczy.pl/leki-immunosupresyjne/

http://a-zycie-sie-toczy.pl/toczen-rumieniowo-ukladowy/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *